CHP’li aday adayı ‘atama’ kararına tepki gösterdi: Ankara’ya yürüyeceğim

Seçkin Sağlam

ÇANAKKALE – CHP’nin 4 aday adayının bulunduğu Çanakkale’de, önceki dönem Genel Başkan Yardımcılarından Muharrem Erkek, belediye başkanı adayı olarak belirlendi. Aday adaylarından İrfan Mutluay, söz konusu karara tepki gösterdi. Halen Belediye Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Mutluay, 4 aday adayının bulunduğu Çanakkale’de “atama” kararının demokrasi geleneğine zarar verdiğini söyledi.

CHP Genel Merkezi’nde, 21 Aralık Perşembe günü yapılan Parti Meclisi toplantısında alınan kararla önceki dönem Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’in Çanakkale Belediye Başkan Adayı olarak gösterildiği duyuruldu.

Çanakkale’de, Erkek’in dışında, Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, Belediye Meclis üyesi Erdal Gezen ve iş insanı Mehmet Öngen de aday adayı olarak çalışmalarını yürütüyordu. Çanakkale Belediye Başkan Adayı Erkek’in dışındaki tüm üç aday adayı da ön seçim yapılmasını talep ediyordu.

‘EN DOĞRU ANKET CHP’NİN SANDIĞIDIR’

Aday adaylarından Mutluay, CHP’nin büyük kurultayda “değişim” sloganıyla yola çıkan Genel Başkan Özgür Özel ile seçilen MYK ve Parti Meclisi’nin Cumhuriyet Halk Partili üyelerde ve kamuoyunda güven oluşturduğunu dile getirdi.

Çanakkale’de 2019 yerel seçimleri öncesi tüm üyelerle eğilim yoklaması yapılarak belirlenen adayın yüzde 61’lik oy oranı ile seçimleri kazandığını hatırlattı.

Mutluay, “Bu sonuç; en doğru anketin, CHP’nin sandığı olduğunun kanıtıdır. Durum böyleyken, ortada büyük bir başarı deneyimi varken ‘değişim’’ sloganıyla yönetime gelen karar organları, partiyi demokratikleştirmek bir yana, il belediye başkanlığı için partimizde 4 aday adayının bulunduğu kentimizde atama ile aday belirleme yöntemini seçerek demokrasi geleneğine zarar vermiştir” dedi.

‘ANKET SÖYLEMİ KANDIRMACA MIYDI?’

Çanakkale merkez ilçede CHP’nin 4 bin 500 üyesi bulunduğunu, bunun da seçmen sayısının yüzde 5’ine denk geldiğini söyleyen Mutluay, önseçim olmadan aday belirlenerek, CHP üyelerinin iradesinin yok sayıldığı belirtti:

“Bu karar hangi demokratik değişim anlayışıyla örtüşür? Parti Meclisimizin almış olduğu kararda anket sonuçlarına göre değerlendirme yapıldığı ifade edilmiş olsa da Çanakkale kamuoyunda yaptığımız araştırmalarda Aksoy Araştırma dışında bir anket çalışmasının yapılmadığı gerçektir. Anketten kasıt Aksoy Araştırma’nın yaptığı ise yalnızca 2 adayın sorulduğu, aday olmamasına rağmen mevcut belediye başkanının anket soruları arasında yer aldığı, mezhep, inanç, farklı bir anadili gibi parti tüzüğümüz ve ilkelerimizle örtüşmeyen provakatif soruların yer aldığı anket mi kastedilmektedir? Parti yetkililerince en az 6-7 firmayla bağımsız ve güvenilir anket çalışmaları yapılacağı söylemi bir kandırmaca mıydı?”

‘KULİS SİYASETİ PEŞİNDE KOŞAN ADAYIN TEPEDEN ATANDIĞI ANLAYIŞI REDDEDİYORUM’

“Ön seçim isteyen üyelerin yok sayıldığı, ön seçimi ağzına almayıp halkın iradesi yerine Ankara’da ve İstanbul’da kulis siyaseti peşinde koşan adayın tepeden atandığı bu anlayışı tümüyle reddettiğini” söyleyen Mutluay, “Parti içi demokrasinin tüm kurallarıyla eksiksiz bir şekilde uygulanması ve üye iradesinin yok sayılmaması talebimle; 25 Aralık Pazartesi günü ‘Demokrasi ve Değişim’ için Ankara’ya yürüyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x