Teknoloji CEO’ları çevrimiçi çocuk cinsel istismarı duruşmasında ifade verecek

Komite, Meta CEO’su Mark Zuckerberg ve TikTok’taki meslektaşı Shou Zi Chew’in gönüllü olarak ifade vermesini bekliyor. Ayrıca X, Discord ve Snap’in CEO’larından da bilgi almak istiyor ve onlara mahkeme celbi gönderildi.

Reuters’in haberine göre komite başkanı Sen. Dick Durbin (D-IL) ve üst düzey üye Sen. Lindsey Graham (R-SC), ortak bir açıklamada “Big Tech’in çocuklarımız pahasına kendi kendini denetlemedeki başarısızlığı cevapsız kalamaz” dediler.

Komiteye göre, X ve Discord, CEO’ları adına mahkeme celbi tebliğini kabul etmeyi reddettiler. X’in ABD ve Kanada hükümet işleri başkanı Wifredo Fernandez, Engadget’e yaptığı açıklamada, “X’te güvenlik en büyük önceliğimiz olduğundan, Yargı Komitesinin çevrimiçi çocuk korumasına ilişkin duruşmasına katılmak için iyi niyetle çalışıyoruz.” dedi.

Teknoloji CEO’ları çevrimiçi çocuk cinsel istismarı duruşmasında ifade verecek

Bir Discord sözcüsü de Engadget’a şunları söyledi: “Kullanıcılarımızı, özellikle de gençleri güvende tutmak, Discord’da yaptığımız her şeyin merkezinde yer alıyor. Bu önemli sektör tartışmasına en iyi şekilde nasıl katkıda bulunabileceğimiz konusunda Komite ile aktif olarak çalışıyoruz. Sektör olarak ve Komite ile birlikte çalışma fırsatını memnuniyetle karşılıyoruz.”

Çocuklara zarar vermeyi kolaylaştırdığı iddia edilen teknoloji platformları sorunu giderek daha acil bir sorun haline geldi. Bu ayın başlarında eski Meta yöneticisi Arturo Béjar, Zuckerberg’in şirketin platformlarında çocukların karşılaştığı zararlarla ilgili endişelerini ayrıntılarıyla anlatan e-postasına yanıt vermediğini ifade etti. Senatörler daha sonra şirketin CEO’sundan “üst düzey yöneticilerin Facebook ve Instagram da dahil olmak üzere platformlarla ilişkili zihinsel ve fiziksel sağlık zararları hakkındaki bilgilerine ilişkin” belgeler talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x