Yaz Aylarında İnsanı Hayattan Soğutma Kıvamına Getiren Kötü Sebil Suyu İçin İşe Yarayacak Çözüm Önerileri

Su sebilleri hepimizin alıştığı önemli bir lükstür, her zaman soğuk olan taze suyun yanında içlerindeki filtreler sayesinde de güzel bir içim sağlarlar. Fakat, bazen filtreleme sistemlerine rağmen akan suların tadı oldukça kötüdür. Hadi bugün hep birlikte bu kötü tadın sebebini ve buna uygun çözümleri inceleyelim…?

Kaynak: https://home.howstuffworks.com/water-…

Bu sorun, zamanla ortaya çıktığı gibi bazen yepyeni olan sebillerde bile görülebilir.

Her gittikçe kötü olan suyun tadı bir noktadan sonra içilemeyecek hale bile gelebiliyor. Bu sorun, marka fark etmeksizin yeni olan sebiller de bile görülebilmektedir. Şimdi bu rahatsız eden sorun için çözümler nelermiş öğrenelim…?

1. Su filtresini değiştirmek.

Filtre, her zaman olmasa da genelde bu sorunun kaynağıdır. Su filtreleri uzun ömürlü değillerdir ve her 6-7 ay aralığında değiştirilmelidir. Uzun süre değiştirilmemesi durumunda filtrelerde bakteri ya da küf birikmesi yaşanabilir ve bu kötü tat ve kokuya neden olabilir.

Filtreler eskidikçe pislikle dolabilir ve sonuç olarak bu pisliği içme suyunuza akıtabilir.

Düzgün çalışan bir filtre klor, zararlı organik maddeler ve konumuza bağlı olarak diğer kirletici bileşenlerin düzgün bir şekilde temizler. Fakat eskimiş bir filtre bu maddeleri elemekte başarılı olamayabilir. İçildiğinde fark edilen kötü tadın sebebi de bu olabilir o yüzden çok bekletmeden periodik olarak filtrelerin değiştirilmesi tavsiye edilir.

2. Su kaynağınızı kontrol etmek.

Eğer su kaynağınız başlıca kötü ise, suya kötü tadını veren artık koku ve tatların filtrelenmesi yeterli kalmayabilir. Çürümüş yumurta, sülfür ya da metal gibi kokular bozuk filtre semptomlarından öte bir durumdur. Bu tıkanmış su sistemi, kötü yapılmış sıhhi tesisat ya da kesilmiş su kaynağına işaret edebilir.

Kısacası, tüm musluklardan gelen suların tadı kötüyse bu sebilden öte suyunuzda sorun olduğunun göstergesidir.

3. Sebilin yeni mi yoksa daha önce kullanılmış mı olduğunu kontrol etmek.

Eğer sebiliniz uzun bir süre boyunca hiç kullanılmadan bekletilirse, hatlardaki su kötü tat vermeye başlayabilir. Bu durumda bir iki dakika boyunca suyun akmasını beklemekte fayda vardır, çünkü bu suyun tadında büyük bir değişime neden olabilir.

Sıkışmış olabilecek hava ya da suyun çıkması için 5 saniyelik aralıklarla suyu akıtmakta fayda vardır.

Uzmanlar içtiğinizin suyun temiz olduğundan emin olabilmek için bir süre boyunca suyu akıtmanızı tavsiye eder. Bu süreci 10-15 bardağı dolduracak kadar su akıtılana kadar devam etmeniz tavsiye edilir. Bunun yapmanın bir diğer sebebi ise yeni makinalarda imalat sürecinden kalmış olabilecek toz ve atıkların çıkarılmasıdır.

4. Son olarak da suyun barınıldığı konteyneri çok aksatmadan temizlemekte fayda vardır.

Bu adımlar izlendiğinde suyun artık kötü bir tat vermesi için geriye bir sebep kalmaz ve doya doya suyunuzu içebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x