Ekonomide resesyon devam edecek

Federal Maliye Bakanı Christian Lindner, Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü savaş ve enerji krizi nedeniyle Almanya’da ekonomik durgunluğun devam edeceğini açıkladı.

Daha önceden de öngörüldüğü şekilde, Almanya’da vergi girdisinin 2024 yılında da 1.9 milyar Euro artarak 964.1 milyar Euro’ya yükseleceğini belirtirken, ‘dağıtma’ olanağının çok sınırlı kalacağına da dikkat çekti.

”Önceliklerimizle ilgili olarak zeki ve cesur kararlar vermeliyiz” diyen Lindner, İsrail ve Gazze’de yaşanan sürtüşmeler nedeniyle ekonomik alanda gelecek yıl da büyük bir gelişme yaşanmasının beklenmediğini söyledi.

VERGİ HEDİYESİ YOK

FDP’li Bakan, vergi artışının söz konusu olmadığını yinelerken, vergi armağanı beklenmemesi gerektiğini de dile getirdi. Hedefin taze borç alınmaması olduğunu belirtirken, gelecek yılın bütçesinin 445.7 milyar Euro olarak planlandığını da söyledi.

2027 yılına kadar vergi girdisinde 23 milyar Euro artış beklendiğine işaret eden Lindner, 2025 yılında toplam vergi girdisinin yılda 1 trilyon Euro sınırını aşmasına kesin gözüyle bakıldığını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x